Kodėl katalizatoriai tokie brangūs?

Katalizatorių supirkimasNet jei ir nesate automobilių entuziastas, tikriausiai esate girdėję, jog katalizatoriai yra labai brangūs. Katalizatorių supirkimas veikia kiekviename mieste , o didmiesčiuose galite rinktis net iš keleto variantų, kur priduoti savo katalizatorių. Katalizatorių supirkimo kaina taip pat skiriasi nuo supirktuvės, todėl prieš parduodant, būtų racionalu išsiųsti užklausą visoms artimiausioms supirktuvėms ir išsiaiškinti, kokią pinigų sumą gautumėte kiekvienoje iš jų. Tačiau ar žinote, kodėl katalizatoriai yra tokie brangūs?

Kas yra katalizatorius

Visų pirma reikėtų pradėti nuo to – kas yra katalizatorius ir kokia jo paskirtis automobilyje. Katalizatorių galime rasti išmetamųjų dujų vamzdžio konstrukcijoje – tai bakelis, pro kurį praeina išmetamosios dujos keliaujančios iš variklio. Pagrindinis katalizatoriaus tikslas, yra surinkti kietąsias daleles ir bent šiek tiek išvalyti išmetamąsias dujas, taip sumažinant automobilio taršą. Tiesa, katalizatoriai yra toli gražu ne kiekviename automobilyje. Jei jūsų automobilis yra senas, labai tikėtina, jog katalizatorius į jį net nebuvo montuojamas. Taip yra todėl, jog ekologiškumu ir gamtos apsauga rimčiau rūpintis pradėta palyginus neseniai, todėl senesni automobiliai jų ir neturi. Juk dar visiškai neseniai automobiliai su itin didelio litražo varikliais buvo visiška norma – nerūpėjo nei aplinkosauga, nei kuro sąnaudos, kadangi kuras kainavo kur kas pigiau, nei kainuoja dabar.

Kaip bebūtų, net jei jūsų automobilis iš gamyklos ir išriedėjo su katalizatoriumi, tai dar nereiškia, kad jis vis dar ten yra. Katalizatoriaus išpjovimas buvo itin paplitusi praktika tarp automobilių perpardavinėtojų ir asmenų, importuojančių naudotus automobilius į Lietuvą iš kitų Europos valstybių (Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos ir t.t.). Vietoje išpjauto katalizatoriaus, į dujų išmetimo grandine būdavo įvirinamas paprasčiausias tuščias bakelis. Tai, kad katalizatorius išpjautas, ne tik didina automobilio taršą ir mažina jo vertę, tačiau gali užkirsti jums šansus praeiti techninę apžiūrą, kadangi techninės apžiūros specialistai tikrina ar katalizatorius yra savo vietoje. Tokio trūkumo pašalinimas gali kainuoti nemažus pinigus, kadangi patys katalizatoriai yra itin brangūs.

Katalizatorių kaina

Jums tikriausiai natūraliai kyla klausimas, kodėl katalizatoriai yra tokie brangūs, kodėl katalizatorių supirkimas už juos siūlo tokias dideles sumas. Taip yra todėl, jog katalizatoriuose yra daug brangiųjų metalų. Taip pat verta paminėti, jog kiekvienas katalizatorius yra skirtingas, todėl vienos nustatytos kainos jiems nėra. Kaina gali svyruoti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų ar net tūkstančių eurų (jei katalizatorių išėmėte iš autobuso ar kitos didžiulės transporto priemonės).